TERAPIE BARVAMI

CHROMOTERAPIE – terapie barvami

To, že  na nás barvy mají vliv, je jasné.  Podle tradiční čínské medicíny i starého indického vědění – ájurvédy – dokonce každá z nich působí na jiný orgán a je schopná ho i léčit.
Barevná magie a léčení mají dlouhou historii. Barvy vyzařují energie, jež mohou při správném použití ovlivnit naše tělesné a duševní blaho. Některé barvy mají zklidňující účinek, jiné nás zase povzbuzují.

Které to jsou?

Světlo a barva jsou dva základní pojmy neoddělitelně spojené s našim životem, protože jsou pro nás na energii bohatými, životními impulsy a tím i základem krásného, plného života v harmonii a zdraví. Světlo a barvy rozsáhle ovlivňují naše bytí, neboť jsou to jevy, které hýbou naší myslí a zároveň tím zabarvují naši náladu a naši životní energii. Náš pohled na život má rozhodně co dělat se“zabarvením“, kterým jsme naplněni a které vyzařujeme jemným energetickým polem – aurou.

Sedm duhových barev, které jsou obsaženy v bílém světle, mají velký vliv na náš tělesný a duševní stav. Barvy jsou tedy rozličné formy bílého světla, které v sobě sjednocuje všech sedm barev duhy. Každá z barev má určitou frekvenci. Když se naše tělo dostane z rovnováhy, dostaví se únava, deprese a onemocnění.

Můžeme pracovat s následujícími základními barvami. Ty mají svůj zákadní význam, který níže uvádím. Můžeme barevné spektrum rozvézt do detailů a mnoha forem individuálně vnímaných a zde pak lze čekat i výsledky na úrovni fyzických projevů.

Červená, dynamická léčivá barva, vyzařuje teplo, oživení a povzbuzení, dodává vitalit, energii a výkonnost. Působí harmonicky na náhlé stavy slabosti, narušení pohyblivost, nedostatečné prokrvení, chudokrevnost a nechuť k jídlu. Dodává tepelnou energii při nachlazení, tělesném vyčerpání a ochabující pohlavní síle.

Oranžová, léčivá energie pro optimismus a radost ze života. Působí povzbudivě, zahřívá, podněcuje dobrou náladu, posiluje energii a zesiluje efekt uvolnění a zbavuje křečí. Oranžová je účinná při anemii, časté únavě, slabosti krevního oběhu, ledvinové slabosti, sklerózách, hubnutí, alergiích, nedostatku energie, psychózách, trudomyslnosti a strachu.

Žlutá, má povzbuzující účinek na solarplexus, harmonicky vyrovnává poruchy nervového systému a žláz a dělá chronické, akutním, čímž je zahájen léčivý proces. Dodává veselí a radost do života, zahání trudnomyslnost, přináší chuť do práce, povzbuzuje intelekt a chuť k učení, povzbuzuje paměť, ctižádost a výdrž, stimuluje centrální nervový systém a funkci žláz.

Zelená, způsobuje zklidnění, stabilizaci a zotavení, což vede k regeneraci nervového systému a celkového uvolnění organismu., posiluje nervy, redukuje krevní tlak a přináší klid a spokojenost. Vhodný při srdečním selhávání, přetížení nervů, onemocnění bronchií, astmatu, kašli, vysokém krevním tlaku, cukrovce, chorobách látkové výměny, zánětech kloubů, revmatismu.

Modrá, působí na tvoření svalů a tkání, posiluje pokožku, regeneruje a uvolňuje a má silný vliv na omlazení pokožky. Modrá může normalisovat krevní cévy, je antiinfekční a působí uvolnění nervů, uklidňuje při neklidu, strachu, nadměrné funkci štítné žlázy, překrvení a nespavosti. Je harmonizující barvou při klimateriu, posiluje životní sílu a ulehčuje srdci.

Indigová, sjednocuje všechny spektrální barvy dohromady, čímž se zvyšuje její účinek na léčení, utišení bolesti a uklidnění. Indigová barva má největší využití při onemocnění v oblasti hlavy ( oči, uši, nos), při poruchách růstu a při duchovním a duševním vyčerpání.

Fialová, dodává duchovní sílu, zesiluje účinek meditace a vede k vyšším stavům vědomí. Působí na slezinu, podněcuje tok lymfy, pomáhá při migréně, nervových chorobách a při stavech silného vzrušení, při vypadávání vlasů a při tvorbě lupů.

 

Bílá barva

Je symbolem čistoty a nevinnosti. Dodává sílu a probouzí tvořivost. Napomáhá při virových onemocněních. Umocňuje působení barvy, se kterou je kombinována.

Černá barva

Pohlcuje energii. Představuje tajemství, mystiku a smutek. Podporuje odpočinek a funguje proti nespavosti. Zbavuje stresů, úzkostí a traumat. Léčí nohy a kosti.

Červená barva

Stimuluje celý organismus, podporuje aktivitu, dodává energii a posiluje imunitu. Působí při menstruačních problémech a sexuálních dysfunkcích – zejména v případě impotence, zvyšuje plodnost. Napomáhá při chudokrevnosti, projevech ochrnutí, oslabení svalů, odumírání končetin, omrzlinách, u čerstvých ran, kožních potíží v důsledku špatného prokrvení, chronického kašle a onemocnění hrtanu.

Růžová barva

Přináší jemnost a laskavost. Stimuluje imunitu, podporuje hormonální systém, ulevuje při ušních problémech, bolestech hlavy a psychosomatických onemocněních. Velmi dobře účinkuje proti nevolnostem v těhotenství.

Modrá barva

Usnadňuje komunikaci a zbavuje nervozity. Zklidňuje, tiší bolesti, působí při křečích, hnisavých zánětech a vnitřních krváceních. Pomáhá při bolestech v krku, bolestech šíje a ramen, zánětech vedlejších dutin, rýmě, migréně, zánětech a bolestech zubů, bolestech uší, poruchách zraku, horečce, mokvavých onemocněních kůže, vředech, ekzémech, bradavicích, popáleninách, kolikách a průjmu.

Zelená barva

Symbolizuje přírodu. Uklidňuje a regeneruje. Zmírňuje pocity žárlivosti a závisti, usnadňuje rozhodování, podporuje paměť. Funguje při vyčerpanosti, bolestech hlavy a vysokém krevním tlaku. Napomáhá při srdečním selhání, nervovém zatížení, onemocnění průdušek, astmatu, kašli a cukrovce, u zánětů kloubů, otoků, revmatu, křečí, napětí svalů, projevů otrav, artrózy, poruch očí a zraku.

Žlutá barva

Barva intelektu. Povzbuzuje paměť, ctižádost a výdrž, napomáhá při problémech s učením. Lze ji využít při depresích – pomáhá obnovit chuť do života. Účinkuje u onemocnění jater, močového měchýře, ledvin, žaludku, trávicího traktu a při poruchách látkové výměny. Léčí akné, zmírňuje celulitidu a alergie.

Hnědá barva

Poskytuje fyzickou a psychickou ochranu, pomáhá při osvojování si nových dovedností. Vstřebává bolest, zvyšuje energii a přináší úlevu při bolestech v zádech. Léčí bolavé nohy, ruce a páteř, působí při onemocněních tlustého střeva.

Oranžová barva

Představuje optimismus. Léčí špatnou náladu a přináší úspěch do života. Podporuje trávení, pomáhá při chudokrevnosti, časté únavě, oslabení svalů, krevního oběhu a ledvin, cévních onemocněních, alergiích, psychózách, depresích a úzkostných stavech.

Šedá barva

Barva neutrality, kompromisu a přizpůsobivosti. Zabraňuje mentálním útokům, odstraňuje negativní energie a pocity, přináší klidné sny. Léčí imunitní systém, zbavuje stresu.

Vínová barva

Napomáhá při hubnutí, zmírňuje negativní emoce a frustrace.

Fialová barva

Mystická barva. Posiluje meditační účinek, zbavuje tělo škodlivin a zesiluje jeho schopnost vstřebávat minerály. Působí příznivě na slezinu, dodává energii, povzbuzuje lymfu a pomáhá při migréně, problémech ledvin a stavech rozrušení. Prý funguje proti vypadávání vlasů a tvorbě lupů.

Tak už víte, jakou barvu si dnes obléknete?

KONTAKT
CENÍK
AKTUÁLNĚ
KRIZOVÁ INTERVENCE